Uroczystość do wybrania

0

Jaka uroczystość w odpowiedni sposób podkreśliłaby przejście chłopca na następny etap życia? Przyjęcie? Potańcówka? Z pewnością musiałoby to być jakieś wydarzenie dla całego klanu, podczas którego celebrowane byłyby powtórne narodziny chłopca. Po rytuale przejścia jego mentor przedstawiłby go zebranym, poprosił, żeby powiedział o swoich doświadczeniach podczas rytuału przejścia, a nagrodą byłby podziw zebranych. Rytuał przejścia dla każdego etapu powinien rozpoczynać się mniej więcej rok przed głównymi zajęciami (a nawet wcześniej). Mają rację Żydzi (przynajmniej tak mi się wydaje), kiedy rozpoczynają naukę o bar micwie rok przed uroczystością. Nawiasem mówiąc, zasada jednego roku nie jest aż tak surowa, jeśli porówna się ją z regułami panującymi w niektórych plemionach, na przykład Ndembu w Afryce, Sha- vante w Brazylii czy Hopi, gdzie rytuały przejścia dla chłopców pierwszego etapu dojrzewania trwają całymi latami. Zawsze, kiedy wraz z chłopcem pracujemy nad rytuałem przejścia, musimy być otwarci tak na zinstytucjonalizowane, jak i naturalne oraz spontanicznie pojawiające się rytuały. W miarę możliwości powinniśmy je włączać do tworzonego przez nas rytuału przejścia. Na przykład rozpoczęcie nauki w gimnazjum jest przykładem takiego zinstytucjonalizowanego przejścia. Pierwsze golenie to przykład przejścia spontanicznego, które – choć nie wystarcza, by uczyć chłopca o znaczeniu męskości – warto jednak włączyć do rytuału przejścia.

Dodaj komentarz