Upojeni nie umiemy analizować i sprawnie myśleć

0

Bezkrytycznie przyjmujemy każdy działający na nas bodziec. Pomyślmy teraz, co dzieje się z naszymi „upojonymi” dziećmi, siedzącymi przed telewizorem. Do upojenia dochodzi u nich w okresie najintensywniejszego rozwoju mózgu, kiedy jest on najbardziej wrażliwy, i właśnie wtedy wchłaniają one większość obrazów i informacji. Pamiętajmy, że mózg nastolatka nieustannie rozszerza swoją działalność neurotransmisyjną, powiększa sieć neuronów, produkcję dendrytów i tak dalej. W tym okresie mózg kształtowany jest przez to, co do niego dociera. Jeśli na ogół znajduje się w stanie upojenia przed telewizyjnym ekranem, który emituje obrazy tak szybko, że ich zawartość nie jest analizowana, lecz są one na tyle intensywne, że zostają wdrukowane, neurotransmisja i sieć neuronowa będą się rozwijać pod dyktando działającego bodźca, i to w znacznie większym zakresie, niż sobie wyobrażamy. Mechanizmy obronne mózgu zostają ominięte przez zafiksowany ruch gałek ocznych i prędkość docierających obrazów.

Dodaj komentarz