Prawdopodobne nowe narodzenie

0

Niech rytuał przejścia zawiera jakieś doświadczenie cyklicz- ności życia. W wielu kulturach rozmaite symbole oznaczają ponowne narodzenie. Dla pierwszych chrześcijan niektóre ryby były znakiem płodności. U Masajów długie pióra zakładane na głowę symbolizują powtórne narodzenie. Chociaż doświadczenie to jest nierozłączną częścią życia, trzeba jednak włączyć je w jakiś sposób do rytuału przejścia chłopca na pierwszym etapie dojrzewania. Na przykład dla pewnego chłopca, z którym pracowałem, narodziny jego siostry stały się takim wydarzeniem. Chłopak był przekonany, że po rozwodzie swoich rodziców, kiedy czuł się opuszczony przez ojca, nie będzie mógł spojrzeć na jego drugie dziecko (z drugą żoną). Poprosiłem jednak ojca, żeby pozwolił mu uczestniczyć w narodzinach. Zgodził się, choć z pewnymi oporami. Kiedy jednak zobaczył w oczach syna łzy radości na widok malutkiej siostry, przytulił go do siebie, jak nie czynił tego od lat. Moment ten został uchwycony kamerą wujka. To był moment przejścia, który dokonał się spontanicznie, podczas którego cykl życia wpłynął na miłość dorosłego mężczyzny do swojego syna oraz podróż młodego chłopca ku dorosłości.

Dodaj komentarz