Powinieneś mieć więcej współczucia dla swojej siostry

0

Często staramy się uczyć współczucia poprzez określone reakcje na działania bądź zdarzenia. „Powinieneś mieć więcej współczucia dla swojej siostry” – mówimy. To dobrze, ale niewystarczająco. Każdy z nas, wychowując synów, może ponownie przyjrzeć się swojej zapomnianej religii. Trudno jest uczyć chłopca, jeśli nie jest on zanurzony w religii bądź duchowości, która uczy współczucia w pełni, a nie w formie pojedynczego aktu. Współczucie rozpoczyna się we współczuciu dla siebie. Ciągle jeszcze przede mną jest spotkanie z nastolatkiem, który naprawdę dobrze się z sobą czuje. Dorastaniu towarzyszy najczęściej nie zadowolenie, lecz niepewność. Niestety, nieczęsto spotykam zadowolonych dorosłych mężczyzn. Do pewnego stopnia owa ontologiczna niepewność, w której żyjemy – stan nieustannej konieczności zapewniania sobie przetrwania – czyni z braku zadowolenia fizyczną i społeczną konieczność. Jednocześnie jednak mężczyźni mogliby być bardziej zadowoleni ze swojej dorosłości, gdyby podczas dojrzewania nauczono ich współczucia dla siebie samych. Kiedy w trakcie zachodzących w ich ciele i umyśle zmian mówi się im o współczuciu, stają się mężczyznami, którzy potrafią o siebie dbać. Jeśli się tego nie nauczą, stwarzają dla siebie (i innych) zagrożenie, że staną się pracoholikami, którzy nigdy nie czują się wolni. Współczucie dla siebie jest jednym z najprostszych sposobów uzyskania osobistej wolności. Uczenie chłopców wolności, na przykład pozwalanie im na oglądanie dowolnego programu w telewizji, na bycie tym, kim chcą, na mieszkanie z tym, kim chcą, na robienie tego, czego chcą, bez troski o ich życie fizyczne, emocjonalne, umysłowe i duchowe jest jednoznaczne z wysyłaniem ich na bitwę, uzbrojonych wprawdzie w motywację i umiejętności, lecz bez zbroi, a więc narażonych na klęskę.

Dodaj komentarz