Oto kilka propozycji rytuału przejścia dla trzynasto-, czternastolatka.

0

Namów go, by w jakiś sposób rozstał się ze swoim dzieciństwem, co nadałoby jego powtórnym narodzinom symboliczny sens. W społeczności Masajów chłopcy wkraczający w okres dojrzewania rozdają to, co do tej pory do nich należało. Możemy zrobić coś podobnego, nakłaniając go do garażowej wyprzedaży wszystkich (czy prawie wszystkich) zabawek. Poproś go, by stworzył listę wszystkich nurtujących go pytań. Powiedz mu, że może pytać o wszystko, a ty odpowiedz na wszystko. Namów go, by przygotował się do samotnej podróży, podczas której pogodzi się z myślą, że dzieciństwo się skończyło, a na jego miejsce przychodzi dorosłość. Masajowie podczas inicjacji golą głowy swoich synów i posypują je popiołem, co ma symbolizować śmierć, czyli pierwszy etap powtórnych narodzin. Dla wielu z nas praktyka ta może wydawać się zbyt „plemienna”, niemniej jednak musimy pamiętać, że chłopiec chce, by dzieciństwo się skończyło, a rozpoczęła dorosłość. Musimy więc odnaleźć w swojej kulturze jakiś odpowiednik golenia głowy. Włosy w wielu tradycjach symbolizują siłę (przypomnij sobie biblijnego Sam- sona), a także dzikość. Przykrywanie włosów symbolizuje pokorę wobec Boga. Podczas przygotowań do samotnej podróży staramy się, by jej celem stała się pokora. Pytamy chłopca i otoczenie, w jaki sposób zrealizować potrzebę pokory, jak pokazać potrzebę poświęcenia dzikości dla społeczeństwa i oddania siły osobistej starszym, przynajmniej na czas przejścia.

Dodaj komentarz