Omijanie naturalnej obrony systemu nerwowego

0

Bodźce medialne są silniejsze od mechanizmów obronnych mózgu pod trzema względami:
Są tak szybkie, że mózg nie nadąża z ich przetwarzaniem. W tej sytuacji działalność mózgu ogranicza się jedynie do ich rejestrowania, a nie analizowania i wyrzucania niepotrzebnych bodźców. Mają właściwości uzależniające. Uzależnienie, bez względu na swój charakter (narkotyki, papierosy, alkohol czy media), omija samoobronę mózgu. Wszystkie uzależniające substancje docierają przez receptory zmysłów do naszego organizmu i oddziałują na mózg.
Większość przekazu medialnego, trafiającego do nas drogą wzrokową, wykorzystuje tak zwany zafiksowany ruch gałek ocznych, czyli taki stan świadomości wzrokowej, w którym mózg jest zrelaksowany, mało czujny, a zarazem bardziej podatny na działanie wirtualnej rzeczywistości, którą myli z prawdziwą. Zajmijmy się najpierw punktem trzecim. Zafiksowany ruch gałek ocznych jest przejawem tego rodzaju świadomości, w której znajduje się uczeń gapiący się w przestrzeń podczas wykładu nauczyciela. Jego oczy patrzą w jeden punkt, a funkcje korowe są ograniczone. Świadomość się zawęża. Na pytanie: „Na co patrzysz?”, chłopak prawdopodobnie odpowie: „Co? Aaa, na nic”. Nic się nie dzieje. Jest zrelaksowany. Gloria De Gaetano, jedna z najlepszych specjalistek z dziedziny mass mediów, trafnie porównuje zafiksowany ruch gałek ocznych do stanu upojenia alkoholowego.

Dodaj komentarz