Hormony i mass media

0

Testosteron to związek chemiczny, który oddziałuje na każdą część mózgu mężczyzny (u kobiet jest to estrogen i progesteron). Stymuluje on terytorialne polecenia mózgu gadowego, dotyczące zachowań obronnych i granic oraz wzmacniające agresję terytorialną: „To moje miejsce. Znajdź sobie inne!” Wpływa na rozwój współczucia. Na przykład ktoś może myśleć: „Zostaw go, to najlepsze, co możesz zrobić”, a ktoś inny: „Jak można go zostawić w takim momencie samego?” Wpływa na reakcje emocjonalne, może je na przykład opóźniać. Mass media oddziałują na poziom testosteronu w organizmie. Na przykład obejrzenie meczu hokeja powoduje jego wzrost, co nie pozostaje bez echa w innych obszarach mózgu. Jeśli mężczyzna był bardzo pochłonięty oglądanym meczem, na przykład szczególnie mocno kibicował jednej z drużyn, odnotujemy u niego także wzrost poziomu kortyzolu (hormonu stresu). Kortyzol, podobnie do testosteronu, przepływa przez mózg i kształtuje zachowanie mężczyzny nawet wtedy, gdy mecz już się skończył, a telewizor jest wyłączony. Mężczyzna wydaje się wtedy poirytowany, zdenerwowany. W kontekście hormonalnym – jest bardziej pobudzony.

Dodaj komentarz