CO MOŻE ZROBIĆ PIERWSZA RODZINA

0

Narzekanie na media a wzięcie na siebie osobistej odpowiedzialności za dziecko to dwie różne sprawy. Przez cały czas zastanawiamy się, jak uświadomić członkom trzeciej rodziny ich obowiązki; tymczasem czy jest coś, co możemy zrobić w domu? Kontroluj, ile czasu (na przykład w formie systematycznych notatek) dziecko spędza przed telewizorem. Posiadając te informacje oraz znając dane na temat rozwoju mózgu, porozmawiaj z nastolatkiem o mass mediach i ich oddziaływaniu na widza. Zaplanujcie wspólnie następne dwa dni, pamiętając, by nigdy czas przeznaczony na zajęcia wirtualne nie był dłuższy niż czas zajęć „prawdziwych”, na przykład oglądanie telewizji nie może trwać dłużej niż zajęcia sportowe, spotkania z przyjaciółmi czy przebywanie z pierwszą rodziną. Dla dzieci w różnym wieku opracuj różne rozkłady. Na przykład dziesięciolatek może oglądać telewizję przez godzinę dziennie, podczas gdy trzynastolatek – dwie godziny. Godzina grania w grę wideo równa się godzinie spędzonej przed telewizorem. Zabierz telewizor z pokoju dziecka. Już od wczesnego dzieciństwa ucz je, że telewizja jest przede wszystkim dla dorosłych, a nie dla dzieci. Podchodź do tego tak, jak do kwestii picia kawy albo palenia papierosów przez dzieci. Do chwili, gdy sam już będzie decydował o sobie (pod koniec drugiego etapu i na etapie trzecim), nie będzie miał ochoty na spędzanie wielu godzin przed telewizorem, nie będzie miał bowiem wytworzonego w dzieciństwie nawyku oglądania.

Dodaj komentarz