Comenius 2013-2015


Wizyta robocza w ramach projektu COMENIUS w Drobinie

Trzecie spotkanie w ramach projektu Comenius pt. Przekraczanie granic, realizowanego przez Zespół Szkół odbyło się w Polsce w terminie 15 – 20 czerwca 2014 r. Szkoła w Drobinie gościła nauczycieli i uczniów szkół partnerskich: Turcji, Hiszpanii, Słowenii i Czech.

Wizytę w Polsce rozpoczęliśmy od spotkania w stolicy naszego kraju. Nasi goście zwiedzili starówkę Warszawy, Łazienki Królewskie oraz pałac w Wilanowie.

Kolejny dzień wizyty rozpoczął się oficjalną inauguracją i powitaniem gości w murach naszej szkoły. Przygotowaliśmy część artystyczną, podczas której zatańczył zespół taneczny „Ekspresja” przygotowany przez panią Ewę Kisielewską, natomiast wokalistki zespołu „Zawsze Razem” pod okiem pana Bogdana Banaszczaka przygotowały piosenki w językach narodowych naszych krajów partnerskich. Następnym punktem był tzw. Bazar Kulturowy. Nasi goście przygotowali stoiska z folderami, plakatami, gadżetami oraz przysmakami narodowymi, dzięki którym każdy mógł poczuć kulturę i tradycję krajów partnerskich. Następnie każda z delegacji przedstawiała prezentację multimedialną opowiadając o swoim kraju, szkole i rezultatach związanych z realizacją wspólnego projektu.

Nasi goście mieli możliwość poznać tego dnia pracę i funkcjonowanie naszej szkoły. Nauczyciele i uczniowie uczęszczali na zajęcia lekcyjne, obejrzeli pracownie takie jak: sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, halę MOSIR i inne. Gościli również na stołówce, gdzie zjedli obiad. Przez cały dzień przygotowany był poczęstunek dla nauczycieli i uczniów zza granicy w sali konferencyjnej, do której każdy mógł udać się na krótką przerwę kawową. Poczęstunek ufundowany był przez sklepik szkolny „Kącik Smaku”, nad którym czuwały opiekunki: pani Edyta Jarzębowska, p. Monika Cichocka, p. Elżbieta Orłowska.

Tego dnia udaliśmy się z wizytą do Urzędu Gminy w Drobinie, gdzie spotkaliśmy się z panem burmistrzem Sławomirem Wiśniewskim, który przywitał delegacje wszystkich szkół partnerskich.

W kolejnych dniach nasi goście zagraniczni mieli możliwość zobaczyć „odrobinę” Polski. Udaliśmy się do szkółki jeździeckiej pana Krakowskiego w okolicach Płocka, widzieliśmy lekcje nauki konnej i pejzaże prawdziwej polskiej wsi. Zorganizowaliśmy wycieczki do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Torunia i Ciechocinka, gdzie pilotami były panie Anna Rokicka i Kinga Głowacka.

Jednym z punktów programu była wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Miszewie Murowanym. Tam poznaliśmy funkcjonowanie tej placówki oraz metody pracy z osobami niepełnosprawnymi. Tego dnia DPS w Miszewie Murowanym był organizatorem paraolimpiady. Uczestniczyliśmy w inauguracji tego wspaniałego przedsięwzięcia. Nawiązaliśmy współpracę z Domem Pomocy w Miszewie dzięki pani Marcie Wiśniewskiej, która koordynowała wizycie w tym ośrodku.

Dla uczniów naszych szkół partnerskich przygotowaliśmy atrakcję w postaci wspólnego malowania graffiti na jednej ze ścian szkolnego korytarza oraz dyskotekę dla uczniów naszej szkoły i szkół zagranicznych. Graffiti będące wspólnym dziełem przedstawia logo naszego projektu. W trakcie działań integracyjnych opiekę sprawowały panie: Małgorzata Kwiatkowska, Joanna Komorowska, Magdalena Grochowska-Wasiak, Kinga Głowacka.

Całą wizytę projektową zakończyliśmy wspólną kolacją. To był bardzo intensywny czas, ale pełen niesamowitych wrażeń. Pozostały wspomnienia i przyjaźnie nawiązane między uczniami goszczącymi w swoich domach uczniów zza granicy oraz pomiędzy nauczycielami. Nie możemy się doczekać następnego spotkania w przyszłym roku w Czechach.

Anna Rykaczewska

 
Comenius Day - videorelacja

Po kliknięciu na przycisk "Więcej..." znajdziecie Państwo videorelację z występów zaprezentowanych podczas Comenius Day w naszej szkole.

Więcej…
 
Druga wizyta projektowa programu Comenius

W dniach 23 – 28 marca 2014 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Drobinie w składzie: Wiktoria Rybicka, Karolina Głowacka, Maria Grodkiewicz, Filip Kobielski, Miłosz Szmulewicz, Krzysztof Szymański oraz opiekunowie: p. Hanna Szymańska, p. Anna Rykaczewska, p. Ewa Kisielewska, p. Marta Wiśniewska i p. Magdalena Grochowska-Wasiak uczestniczyli w drugiej wizycie roboczej w ramach projektu „Comenius: Crossing the Borders (Przekraczanie granic)”. Odbyła się ona w Słowenii, a zorganizowała ją szkoła podstawowa w miejscowości Brezice.

Więcej…
 
KONKURS PLASTYCZNY NA LOGO PROJEKTU COMENIUS ROZSTRZYGNIĘTY!

„Crossing the borders” Przekraczanie granic

Uczniowie naszej szkoły przygotowali propozycje LOGO Projektu Comenius 2013-2015. Nauczyciele oddali głosy na zakodowane prace uczniów. Najwięcej głosów zdobyła praca Darii Walczak z kl. III a.
Następne dwie prace wyróżnione dużą ilością głosów należą do Natalii Kobuszewskiej (kl. III a) i  Natalii Błaszkowskiej (kl. I c). 
Pozostali autorzy prac plastycznych to:
Magdalena Jaszczak kl. IV c
Natalia Spadło kl. I a
Oliwia Szumańska kl. III b
Wiktoria Rybicka kl. I a
Aleksandra Cichowska kl. III c
Aleksandra Falkiewicz kl. V a
Julia Mielczarek kl. I c

Wszystkie prace są bardzo interesujące!
Dziękujemy za udział w konkursie!


 
KONKURS WIEDZY O KRAJACH PARTNERSKICH PROJEKTU COMENIUS

13 lutego w Zespole Szkół w Drobinie odbył się szkolny konkurs wiedzy o krajach, z którymi współpracujemy w ramach projektu Comenius. W konkursie wzięło udział 40 uczniów. Zadania konkursowe obejmowały zakres informacji z geografii, kultury, historii i religii krajów partnerskich: Czech, Słowenii, Turcji i Hiszpanii. Największą wiedzą wykazała się uczennica klasy II a – Maria Grodkiewicz, która otrzymała za zajęcie I miejsca „Księgę Cudów Świata” pozwalającą poszerzyć wiedzę o świecie. Drugie miejsce egzekwo zajęły: Agata Koper z kl. III c i Magdalena Wiśniewska z kl. III a.

Gratulujemy zwycięzcom!

 
«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»

Strona 2 z 4