DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO PDF Drukuj Email

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

J.Iwaszkiewicz


21 lutego 2018r. - Dzień Języka Ojczystego obchodzony był w naszej szkole po raz pierwszy.

Podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie klas młodszych, jak i starszych uczestniczyli w przygotowanych przez nauczycieli języka polskiego potyczkach i zabawach związanych z niezwykłością naszego języka. Pułapki ortograficzne, łamańce językowe, łańcuch wyrazów to przykłady zadań, z którymi musieli się zmierzyć młodsi uczniowie naszej szkoły. Starsi układali historyjki tematyczne, tropili błędy językowe. Zabawy te cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów, o czym świadczyły długie kolejki.

Na korytarzach szkoły pojawiły się gazetki informacyjne o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, łamańce językowe - wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami. Jednak najtrudniejsze łamańce zostały zostawione dla pana dyrektora Bogdana Banaszczaka oraz pań wicedyrektor: Leny Wójcik i Elżbiety Orłowskiej. Były one dużym wyzwaniem, ale również okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły zatem w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego. A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. „Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”- zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski- ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.

GALERIA