RADOSNE URODZINY POLSKI PDF Drukuj Email

11 listopada to ważne święto dla każdego Polaka, bo ta data przypomina nam, że możemy cieszyć się odzyskaną w 1918r. wolnością. W tym roku obchodziliśmy  99. rocznicę tego doniosłego wydarzenia. Apel poświęcony Świętu Niepodległości i Patronowi naszej szkoły - Józefowi Piłsudskiemu - został w tym roku przygotowany w konwencji radosnych urodzin wolnej, niepodległej Polski.

Rozpoczęcie apelu było uroczyste, z zachowaniem powagi ceremoniału, któremu przewodził pan Dyrektor Bogdan Banaszczak. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu  narodowego, delegacje poszczególnych klas oraz zaproszeni Goście udali się pod tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Nad porządkiem przy składaniu kwiatów przez uczniów czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

Po powrocie delegacji na salę jubilatka (w tej roli wystąpiła urocza Julia Mikołajczyk z kl. VIA) zaprosiła na swoje urodziny wszystkich członków społeczności szkolnej. Jak zwyczaj urodzinowy nakazuje, nie wypada gościom stawić się bez podarków, więc każda klasa przygotowała pod czujnym okiem wychowawcy prezent. Wręczając go i uczestnicząc w imprezie jubileuszowej dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy, rodzice, a także szanowni goście stali się współautorami apelu.

Wszyscy w galowych strojach, z biało-czerwonymi kotylionami wykonanym ręcznie przez panie pracujące w świetlicy, prezentowali się godnie. Najmłodsi uczniowie obdarowali Polskę laurkami z samodzielnie ułożonymi życzeniami, koszami wykonanych ręcznie polskich kwiatów, piosenką patriotyczną. Starsi pochwalili się wiedzą z zakresu historii Polski, biografii patrona, literatury, geografii, sportu.Swoją obecność zaznaczyła też drużyna zuchów i harcerzy, która sięgnęła po klasyczne, żołnierskie przyśpiewki.

Klasy drugie gimnazjum odśpiewały współczesne piosenki patriotyczne, a trzecioklasiści wyrecytowali fraszki i limeryki  poświęcone  Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Ojczyźnie.

Nauczyciele podarowali jubilatce dwie wzruszające interpretacje polskich piosenek. Zaproszeni goście podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi odzyskania niepodległości i życia w wolnym kraju.

Dzięki hojności Rady Rodziców urodzinowy apel zakończył się słodkim poczęstunkiem w postaci specjalnie na ten dzień przygotowanych biało-czerwonych krówek, których nie zabrakło dla nikogo.

Jubilatka podziękowała wszystkim za udział w uroczystości i zaprosiła tych, którzy tak jak ona świętują swoje urodziny w listopadzie, na degustację.

W sobotę 11 listopada program o charakterze patriotycznej zadumy i refleksji uczniowie naszej szkoły zaprezentowali również podczas mszy w kościele parafialnym.

Organizatorzy - Edyta Jarzębowska, Monika Cichocka, Marzenna Grodkiewicz, Paweł Sosiński -składają serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w organizację apelu.

GALERIA