DZIEŃ MATEMATYKI – czyli urodziny liczby Pi PDF Drukuj Email

Wiecie, że istnieje liczba, która ma swoje święto? Ta magiczna, tajemnicza, niewymierna liczba Pi od czasów Pitagorasa (VI w. p.n.e) bryluje na matematycznych salonach, inspiruje matematyków, opiewała ją także w poezji Wisława Szymborska. Dlaczego liczba Pi obchodzi urodziny właśnie 14 marca? Bo Pi w przybliżeniu równa się 3,14!!!

Tego dnia świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki. Organizatorami święta były przede wszystkim 3 uczennice klasy IIa i jedna klasy Ic – realizujące projekt edukacyjny i nauczyciele matematyki. Celem imprezy było pokazanie uczniom innego oblicza matematyki – pięknej, ciekawej i tajemniczej.

Przygotowania do Dnia Matematyki zaczęły się dużo wcześniej. Dwa tygodnie przed świętem uczniowie klas drugich mieli za zadanie przygotować prace na wystawę „Ślimaki i drzewa w pitagorejskim lesie, czyli na tropie twierdzenia Pitagorasa”, klas III prace związane z liczbą Pi.

Uczniowie klas czwartych wykonali plakaty zachęcające do poznawania tego ścisłego przedmiotu prezentując, że ,,Matematyka z nami trzyma”. Pod hasłem ,,Tangramowe Przygody” możemy podziwiać prace uczniów klasy VI c. Gimnazjalistki z grupy projektowej– mające zdolności kulinarne, upiekły i ozdobiły ciasto („pie”) znakiem liczby Pi. Na dużej przerwie uczniowie mogli wyznaczyć doświadczalnie liczbę Pi, rozwiązać Pi  rebusy, łamigłówki i figielki matematyczne.  Każdy z uczniów za samodzielnie, dobrze rozwiązane zadanie mógł otrzymać certyfikat i ocenę z matematyki. Tłem do zabaw były pięknie wykonane prace uczniów wielu klas .

W ramach tej akcji odbyły się konkursy matematyczne. Oto wyniki szkolnego konkursu matematycznego dla klas II gimnazjum.

I miejsce: Barbara Witkowska,  kl. II c

II miejsce: Paulina Wieszczyńska,  kl. II b

III miejsce: Magdalena Petrykowska,  kl. II b

Dla uczniów klas VI szkoły podstawowej odbył się konkurs matematyczny „MISTRZ RACHUNKÓW”. Zwycięzcami zostali:

I miejsce: Mateusz Barański, kl VI a

II miejsce: Filip Fronczak, kl VI b

III miejsce: Michał Stołowski, kl. VI b

Gratulujemy!

W tym jakże ważnym dla wszystkich matematyków dniu cała szkoła udekorowana była wykonanymi plakatami związanymi m.in.: liczbą Pi, oraz różnymi matematycznymi ciekawostkami. Jednak najważniejsze było to, by oddać hołd przedmiotowi tak istotnemu w naszym codziennym życiu oraz pokazać uczniom, że matematyka to nie tylko lekcja lub przedmiot szkolny, ale przede wszystkim wyobraźnia, sposób myślenia i narzędzie, które może nam pozwolić zmieniać świat na lepszy.

Z okazji Święta liczby Pi życzymy WSZYSTKIEGO NIEWYMIERNEGO!

nauczyciele matematyki