Relacja z wizyty w Czechach

Czwarte spotkanie programu Comenius

Wrażenia uczniów

W dniach 12-17 października 2014 roku grupa  4 nauczycieli i 13 uczniów z naszego gimnazjum uczestniczyła w czwartej wizycie roboczej w ramach projektu „Comenius: Crossing the Borders (Przekraczanie granic)”. Odbyła się ona w Czechach, a zorganizowało ją gimnazjum w Czeskim Cieszynie.Naszą podróż zaczęliśmy o godzinie 9 i około 16 dotarliśmy do Krakowa. Tam odbyliśmy spacer urokliwymi uliczkami miasta i podziwialiśmy starówkę. Następnie odebraliśmy z krakowskiego lotniska naszych hiszpańskich przyjaciół i już wspólnie wyruszyliśmy w kierunku Pragi. Cały poniedziałek poświęciliśmy na zwiedzanie tego pięknego i zabytkowego miasta. Głównymi punktami tej wycieczki były: Zamek na Hradczanach, Most Karola, Stare Miasto i rejs po rzece Wełtawie. We wtorek odwiedziliśmy jeszcze klasztor połączony z kościołem, ogrodami i browarnią, a później obraliśmy kierunek na Czeski Cieszyn. Przybyliśmy tam około 18 i  wspólnie z naszymi gospodarzami i ich rodzinami udaliśmy się do domów. Środa była dniem integracji międzynarodowej, zaprezentowaniem swoich szkół, miast i narodowych tańców. Odbyliśmy także wizytę w ratuszu miejskim i rozmowę z burmistrzem oraz wizytę w hucie żelaza. W czwartek obejrzeliśmy szkołę dla dzieci z dysfunkcjami oraz zrobiliśmy zakupy w galerii handlowej w Ostravie. Wieczorem wysłuchaliśmy koncertu obiecującego zespołu z cieszyńskiej szkoły, uczestniczyliśmy w pożegnalnej kolacji i dyskotece. Piątek był dniem ciężkiego i smutnego zarówno dla nas, jak i dla naszych czeskich przyjaciół pożegnania.

Wszyscy wróciliśmy do domów niezwykle szczęśliwi i pełni wspaniałych wspomnień. Jesteśmy pewni, iż czas nie zatrze najważniejszego z tego wyjazdu, czyli naszych relacji z projektowymi znajomymi i już planujemy kolejny wyjazd do Cieszyna.Maria Grodkiewicz kl. III a

Czwarte spotkanie w ramach projektu Comenius ,, Przekraczanie granic"  Odbyło się w Czechach w dniach od 12 do 17 października  2014 r. Kolejny raz spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami szkół partnerskich:  Turcją, Hiszpanią, Słowenią i Czechami.Był  to czas niesamowitych wrażeń. Spotkaliśmy  się z naszymi znajomymi, których poznaliśmy podczas spotkania w Polsce. Bardzo fajnie było się po raz kolejny z nimi spotkać. Nawiązaliśmy także nowe znajomości z innymi uczniami szkół partnerskich, z większością z nich  utrzymujemy  kontakt do dziś.  Były to naprawdę ciekawe spędzone dni. Natalia Spadło  kl. II a
Wyjazd z Projektu Comenius do Czech był bardzo udany i wspaniały. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, np. Most Karola czy Stare Miasto w Pradze. Bardzo nam się podobał rejs statkiem po rzece. W Czeskim Cieszynie uczniowie byli dla nas bardzo mili i życzliwi. Szczegółowo opowiedzieli nam o swojej szkole i o zwyczajach jakie tam są. Była to bardzo udana integracja. Miejmy nadzieję, że odbędą się jeszcze takie wyjazdy. :)

Natalia Błaszkowska kl. II c