Wizyta robocza w ramach projektu COMENIUS w Drobinie

Trzecie spotkanie w ramach projektu Comenius pt. Przekraczanie granic, realizowanego przez Zespół Szkół odbyło się w Polsce w terminie 15 – 20 czerwca 2014 r. Szkoła w Drobinie gościła nauczycieli i uczniów szkół partnerskich: Turcji, Hiszpanii, Słowenii i Czech.

Wizytę w Polsce rozpoczęliśmy od spotkania w stolicy naszego kraju. Nasi goście zwiedzili starówkę Warszawy, Łazienki Królewskie oraz pałac w Wilanowie.

Kolejny dzień wizyty rozpoczął się oficjalną inauguracją i powitaniem gości w murach naszej szkoły. Przygotowaliśmy część artystyczną, podczas której zatańczył zespół taneczny „Ekspresja” przygotowany przez panią Ewę Kisielewską, natomiast wokalistki zespołu „Zawsze Razem” pod okiem pana Bogdana Banaszczaka przygotowały piosenki w językach narodowych naszych krajów partnerskich. Następnym punktem był tzw. Bazar Kulturowy. Nasi goście przygotowali stoiska z folderami, plakatami, gadżetami oraz przysmakami narodowymi, dzięki którym każdy mógł poczuć kulturę i tradycję krajów partnerskich. Następnie każda z delegacji przedstawiała prezentację multimedialną opowiadając o swoim kraju, szkole i rezultatach związanych z realizacją wspólnego projektu.

Nasi goście mieli możliwość poznać tego dnia pracę i funkcjonowanie naszej szkoły. Nauczyciele i uczniowie uczęszczali na zajęcia lekcyjne, obejrzeli pracownie takie jak: sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, halę MOSIR i inne. Gościli również na stołówce, gdzie zjedli obiad. Przez cały dzień przygotowany był poczęstunek dla nauczycieli i uczniów zza granicy w sali konferencyjnej, do której każdy mógł udać się na krótką przerwę kawową. Poczęstunek ufundowany był przez sklepik szkolny „Kącik Smaku”, nad którym czuwały opiekunki: pani Edyta Jarzębowska, p. Monika Cichocka, p. Elżbieta Orłowska.

Tego dnia udaliśmy się z wizytą do Urzędu Gminy w Drobinie, gdzie spotkaliśmy się z panem burmistrzem Sławomirem Wiśniewskim, który przywitał delegacje wszystkich szkół partnerskich.

W kolejnych dniach nasi goście zagraniczni mieli możliwość zobaczyć „odrobinę” Polski. Udaliśmy się do szkółki jeździeckiej pana Krakowskiego w okolicach Płocka, widzieliśmy lekcje nauki konnej i pejzaże prawdziwej polskiej wsi. Zorganizowaliśmy wycieczki do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Torunia i Ciechocinka, gdzie pilotami były panie Anna Rokicka i Kinga Głowacka.

Jednym z punktów programu była wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Miszewie Murowanym. Tam poznaliśmy funkcjonowanie tej placówki oraz metody pracy z osobami niepełnosprawnymi. Tego dnia DPS w Miszewie Murowanym był organizatorem paraolimpiady. Uczestniczyliśmy w inauguracji tego wspaniałego przedsięwzięcia. Nawiązaliśmy współpracę z Domem Pomocy w Miszewie dzięki pani Marcie Wiśniewskiej, która koordynowała wizycie w tym ośrodku.

Dla uczniów naszych szkół partnerskich przygotowaliśmy atrakcję w postaci wspólnego malowania graffiti na jednej ze ścian szkolnego korytarza oraz dyskotekę dla uczniów naszej szkoły i szkół zagranicznych. Graffiti będące wspólnym dziełem przedstawia logo naszego projektu. W trakcie działań integracyjnych opiekę sprawowały panie: Małgorzata Kwiatkowska, Joanna Komorowska, Magdalena Grochowska-Wasiak, Kinga Głowacka.

Całą wizytę projektową zakończyliśmy wspólną kolacją. To był bardzo intensywny czas, ale pełen niesamowitych wrażeń. Pozostały wspomnienia i przyjaźnie nawiązane między uczniami goszczącymi w swoich domach uczniów zza granicy oraz pomiędzy nauczycielami. Nie możemy się doczekać następnego spotkania w przyszłym roku w Czechach.

Anna Rykaczewska