Druga wizyta projektowa programu Comenius

W dniach 23 – 28 marca 2014 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Drobinie w składzie: Wiktoria Rybicka, Karolina Głowacka, Maria Grodkiewicz, Filip Kobielski, Miłosz Szmulewicz, Krzysztof Szymański oraz opiekunowie: p. Hanna Szymańska, p. Anna Rykaczewska, p. Ewa Kisielewska, p. Marta Wiśniewska i p. Magdalena Grochowska-Wasiak uczestniczyli w drugiej wizycie roboczej w ramach projektu „Comenius: Crossing the Borders (Przekraczanie granic)”. Odbyła się ona w Słowenii, a zorganizowała ją szkoła podstawowa w miejscowości Brezice.

Nauczyciele zamieszkali w hotelu i w trakcie wyjazdu zwiedzali: Brezice, Lublanę – stolicę państwa oraz Sevnicę. Natomiast uczniowie, mieszkający w domach gospodarzy z Brezic, wspólnie z opiekunami podziwiali lokalne miasteczko, w tym odwiedzili ratusz miejski i zabytkowy zamek. Codziennie integrowaliśmy się ze słoweńskimi uczniami, którzy zapewniali przeróżne atrakcje. Młodzież uczęszczała wraz ze swoimi gospodarzami na zajęcia lekcyjne i mogła w ten sposób zobaczyć różnice i podobieństwa między lekcjami w naszej szkole, a tymi w szkole słoweńskiej. W poniedziałek cała jedenastoosobowa grupa z Polski oraz grupy z naszych szkół partnerskich: Czech, Turcji, Słowenii oraz Hiszpanii prezentowały swoje szkoły, uczestniczyły w zajęciach integracyjnych oraz obejrzały przedstawienie w miejskim domu kultury. We wtorek odwiedziliśmy władze lokalne z burmistrzem na czele oaz szkołę dla osób niepełnosprawnych, po południu zwiedziliśmy piękny zamek w Brezicach. W środę rodziny goszczące zapewniali nam różne atrakcje, był to czas wspólnej integracji. Główną atrakcją czwartku było „Team Building”, czyli rywalizacja sportowa w międzynarodowych składach. Nauczyciele w-fu szkoły słoweńskiej przygotowali dla nas bardzo ciekawy tor przeszkód. Piątek był dniem wyjazdu i smutnego pożegnania z naszymi słoweńskimi przyjaciółmi.

Te pięć dni spędzone w Słowenii każdemu z nas zapadnie na długo w pamięci. Wszyscy cieszymy się z tego, że poprawiliśmy nasze umiejętności z języka angielskiego i zobaczyliśmy piękne państwo jakim jest Słowenia. Jednak najważniejsze co pozostało nam po tym wyjeździe to przyjaźnie, które nawiązaliśmy być może na całe życie.

 

Maria Grodkiewicz - uczennica klasy II a