NARODOWE CZYTANIE PDF Drukuj Email

W dniu 7 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Drobinie po raz pierwszy przeprowadzona została ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Patronat nad inicjatywą sprawuje Para Prezydencka. Prezydent wraz z małżonką  wybrali osiem lektur na 8. Narodowe Czytanie. Były nimi nowele, których wspólnym mianownikiem jest polskość  w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

GALERIA

 

W sobotę przybyli do szkoły uczniowie, by wspólnie odczytać tekst „Katarynki” Bolesława Prusa. Swoją obecnością jako lektora zaszczyciła nas Pani wicedyrektor Lena Wójcik, która wraz z uczniami: Alanem Kolińskim, Natalią Jędrzejewską i Kingą Marcinkowską odczytała tekst noweli zgromadzonym na spotkaniu. Uczestnicy otrzymali teksty „Katarynki”, na których widniała pamiątkowa pieczęć akcji 8. Narodowego Czytania. W trakcie spotkania przeprowadzono losowanie uczestników, którzy zmierzyli się w pojedynku dotyczącym znajomości treści czytanego utworu. Zwycięzcą okazał się Kacper Kraśniewski, który w nagrodę otrzymał książkę Bolesława Prusa. Podczas imprezy przedstawiono prezentację zapoznającą uczestników z autorami i utworami wybranymi przez Parę Prezydencką. Słuchacza mieli także możliwość wysłuchania ciekawostek z życia Bolesława Prusa. Spotkanie umilała muzyka i słodki poczęstunek z przesłaniem zawartym w ukrytych cytatach.  Zakończeniem przedsięwzięcia było rozdanie przybyłym pamiątkowych zakładek do książek. Organizatorzy spotkania mają nadzieję, że propagowanie takich akcji nakłoni uczniów do częstszego sięgania po książkę, bo to dzięki nim „(…) uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej z atak niewiele (..)”